Urządzanie mieszkania – oświetlenie

Urządzając mieszkanie warto skupić się nie tylko na jego barwach, rozmieszczeniu mebli ale również na odpowiednim oświetleniu. Najlepszym sposobem na odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła jest stworzenie planu.

Plan oświetlenia
Obecnie duży nacisk kładzie się na odpowiednie oświetlenie mieszkania. Jest to związane nie tylko z estetyką, ale również z ekonomią oraz dbałością o wzrok. Jeszcze kilka lat wstecz nie przywiązywało się tak bardzo do tego uwagi. Wystarczyła duża lampa powieszona na środku sufitu oraz ewentualnie jakieś kinkiety.

Jak odpowiednio rozplanować oświetlenie:

  • Jeszcze przed przystąpieniem do planowania należy określić budżet, który jest przeznaczony na oświetlenie,
  • poszukać inspiracji w katalogach, internecie lub w innych magazynach z oświetleniem,
  • odpowiednio dopasować styl lamp do tego panującego w pomieszczeniu,
  • w przypadku braku kompetencji lub niepewności najlepiej jest zatrudnić architekta wnętrz,

Strefowość oświetlenia

Już dawno minęły czasy zamkniętych przestrzeni. Każde pomieszczenie było szczelnie oddzielane murami od kolejnego, kuchnia, salon i sypialnie – to wszystko były osobne strefy. Obecnie stawia się na otwarte przestrzenie, które oddzielanie są za pomocą rodzaju podłogi, zmiany oświetlenia lub mebli. Subtelnie przejścia przestrzeni sprawiają, że mieszkanie wydaje się być przyjaźniejsze i funkcjonalniejsze. Te strefy przenikają się na wzajem tworząc nieoczywiste funkcje. W przypadku otwartych przestrzeni można świetnie bawić się oświetleniem. Zamiast klasycznych centralnie powieszonych lamp można użyć stojących, które nie tylko będą stanowiły element oświetlenia ale również będą ozdobą. Kinkiety i plafony mogą stanowić integralne części ściany, które za dnia będą stanowiły element dekoracyjny.

Funkcjonalność i styl

Obecnie na rynku można spotkać wiele modeli lamp, dzięki temu dopasowanie oświetlenia pod konkretny styl nie będzie większym problemem. Powstaje coraz więcej firm, które oferują swoim klientom stworzenie oryginalnej lampy (lub ich kompletu) na zamówienie. Dzięki temu można stworzyć w pełni oryginalne pomieszczenie.
Z założenia lampa ma za zadanie oświetlać pomieszczenia, w takich strefach jak kuchnia czy łazienka światło powinno być mocne, ale nie oślepiające. Inaczej ma się sprawa w sypialny czy pokoju dziecięcym – tam najlepiej jest mieć kilka źródeł światła. W pokoju dziecięcym sprawdzi się główne oświetlenie sufitowe, lampka biurkowa oraz kinkiet. Takie rozmieszczenie lamp pozwoli na efektywne oświetlanie w zależności od potrzeb.
Styl i funkcjonalność muszą iść ze sobą w parze.

Nowoczesne wnętrza opierają się na równomiernym i odpowiednio dostosowanym oświetleniu. Źle oświetlone pomieszczenie może być bezpośrednią przyczyną złego samopoczucia, a nawet może znacząco pogorszyć wzrok. Z kolei źle dobrany styl lamp może negatywnie wpłynąć na wygląd mieszkania. Dlatego też warto zainwestować w odpowiedniego architekta wnętrz, który profesjonalnie rozwiąże kwestie stylu i odpowiedniego oświetlenia mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.