Nowoczesne poliptyki

Nowoczesne poliptyki

Poliptyk to nic innego jak obraz składający się z kilku sąsiadujących ze sobą obrazów zwanych kwaterami. Wszystkie obrazy tworzące poliptyk łączy wspólny motyw graficzny. Takich kwater obrazów zawsze jest nieparzysta ilość.

Jeżeli obraz składa się z trzech kwater to takie dzieło sztuki nazywamy tryptykiem. W przeszłości tryptyki były stosowane na ołtarze gdzie środkowy obraz był nieruchomy a pozostałe dwa obrazy stanowiły ruchome skrzydła.

Obrazy składające się z pięciu części to pentaptyki. W tym przypadku obraz centralny ma dwie pary obrazów w formie skrzydeł. Obrazy na skrzydłach mogą być umieszczone w różny sposób w zależności od potrzeb.

W sztyce nowoczesnej powtarzającymi się motywami na tryptykach i pentaptykach zazwyczaj są pejzaże, kwiaty, abstrakcje albo portrety. Sztuka nowoczesna do tworzenia takich form obrazów wykorzystuje różnego rodzaju techniki. Bardzo popularne są nie tylko obrazy na płótnie ale także płaskorzeźby, czy obrazy nadrukowywane na płótno z fotografii.

Tryptyki i pentaptyki są ciekawą formą wyrazu artystycznego w przeszłości szczególnie cenione w sztuce sakralnej (na ołtarze). Współcześnie w każdej galerii sztuki znajdziemy jakiś tryptyk czy pentaptyk. Także w wielu domach zwłaszcza o nowoczesnym wyposażeniu można spotkać obrazy w takiej formie zdobiące ściany w salonie czy sypialni. Szczególnie chętnie wybierane są na obrazy monochromatyczne zdjęcia miast lub też portrety, choć można także spotkać kolorowe pejzaże np. lawendową łąkę czy pole z rzepakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.