Najlepsze aplikacje dla miłośników gór

Nie da się ukryć, że w naszym kraju wiele osób uwielbia chodzić po górach. To trochę jak z graczami w kasynach oferujących bonus za rejestracje kasyno. Jedni są wręcz fanatykami, inni z kolei od czasu do czasu ruszają na szlaki. Z pewnością dla obu grup bardzo pomocny jest dziś smartfon z dedykowanymi aplikacjami. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jakie warto mieć aplikacje na telefonie w górach.

Mapa Turystyczna

Mapa Turystyczna to jedna z chętniej wybieranych przez Polaków aplikacji, jak i strona internetowa. Dzięki niej można planować wycieczki górskie, jak i również nawigować już na trasie. Nadrzędną jej funkcją jest możliwość planowania tras biegnących po szlakach turystycznych. Mowa tu o mniej lub bardziej znanych trasach w górach i na pogórzach. Wystarczy jedynie, że wpiszemy współrzędne, nazwę na mapie i zaznaczymy, dokąd chcemy się udać, a system stworzy dla nas trasę. Możemy ją modyfikować poprzez dodawanie punktów na szlaku. Dzięki temu zobaczymy przebieg trasy, sumę podejść i zejść, czas potrzebny do pokonania całej trasy. Ponadto można sprawdzić profil od początkowego do końcowego punktu. W wersji premium na mapie zaznaczono również poszczególne mniejsze szczyty, przełęcze, parkingi czy niezbędne punkty orientacyjne. Aplikacja daje nam także możliwość nagrywania tras. Możemy zatem nagrać całą trasę z jej przebiegiem i czasem. Pomocne jest też umiejscowienie na mapie dzięki GPS. Można wtedy sprawdzić zarówno na trasie, jak i jej profilu, gdzie aktualnie się znajdujemy. Pokazywana jest tu także punktacja GOT dla wyszukanej trasy, kompas, informacje o trasie, zdjęcia i opinie użytkowników.

Mapy.cz

Alternatywą dla polskiej aplikacji może być jej czeska odpowiedniczka. Co prawda najskuteczniej działa oczywiście na terenie Republiki Czeskiej, jednak można z niej korzystać także w Polsce jak i wielu innych europejskich krajach. Tu również możliwe jest planowanie tras. Bardzo ważne jest jednak to, że aplikacja pozwala na pobieranie ma offline, dzięki czemu nie jest później potrzebne pobieranie danych. Przydać się zatem może choćby w ukraińskich górach. Mapy.cz to jednak coś o wiele więcej. Można za ich pomocą wyszukiwać lokalizacje na całym świecie, planować trasy samochodem, rowerem lub pieszo. Zawiera w sobie panoramiczne zdjęcia czeskich ulic, mapy z trasami narciarstwa biegowego i ośrodkami narciarskimi, nawigację samochodową, dla rowerzystów i pieszych, prognozę pogody dla dowolnego miejsca na świecie, tracker ze statystykami, strefy parkowania w czeskich miastach, rozkład jazdy transportu publicznego w Czechach czy nawet ceny paliw na stacjach benzynowych w Europie.

Ratunek

Aplikacja Ratunek z pewnością musi znaleźć się w telefonie osób, które często chodzą po górach. Jest to oprogramowanie, które zostało zsynchronizowane z numerami telefonów znajdujących się najbliżej nas placówek GOPR lub TOPR. Jeśli mamy kłopot, jesteśmy w niebezpieczeństwie, to kontaktując się z wybranym oddziałem przez aplikację, ta jednocześnie wysyła do dyspozytorni naszą aktualną pozycję według GPS. Służbom ratunkowym o wiele łatwiej będzie nas w takiej sytuacji zlokalizować i znaleźć, podpowiedzieć dalsze kroki. Aplikacja jest oczywiście bezpłatna.

Polskie Góry

Często się nam zdarza, że spoglądamy na daną panoramę, lecz nie znamy wszystkich czy najważniejszych szczytów. Często jest to przeszkadzające w orientacji. Dlatego też powstała taka aplikacja jak Polskie Góry. W pewnym sensie funkcjonuje ona na podstawie rozszerzonej rzeczywistości. Możemy z podglądem na żywo sprawdzać przez aparat dany region, gdzie aplikacja pokaże nam mniej więcej, jakie szczyty mamy przed sobą. Można również wykonać zdjęcie, na którym to takie szczyty będą zaznaczone.

Windy, ICM, YR

Te 3 aplikacje to przykład ciekawego oprogramowania, które pomoże nam w czasie wędrówek górskich. Służą one do sprawdzania prognozy pogody jak i aktualnej sytuacji. Za pomocą Windy możemy choćby sprawdzać prędkość wiatru, przemieszczanie się chmur, w tym także burzowych. YR to serwis pogodowy stworzony wspólnie przez NRK i Norweski Instytut Meteorologiczny. Zapewnia on niezwykle dokładne prognozy pogody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.